Del denne artikkelen:
Facebook
Twitter
LinkedIn
NB! Denne utredningen er mer enn 5 år gammel.
Flere mulige forklaringer til problemene ble identifisert, blant annet for høy dose i forhold til pasientens nyrefunksjon, samtidig behandling med både digitoksin og digoksin, samt at selve byttet ikke ble gjennomført slik som angitt i legemiddelmyndighetenes informasjonsmateriell.
RELIS bidro i studien med meldinger fra spontanrapporteringssystemet. De fire RELIS-sentrene mottok i den aktuelle perioden ni meldinger om bivirkninger med dødelig utfall, der digitoksin og/eller digoksin var vurdert som utløsende legemiddel. Totalt ble det mottatt 51 meldinger, og i 39 av meldingene hadde helsepersonell selv gitt opplysninger om at reaksjonene skyldtes bytte og/eller overdosering.
Informasjon om melding av bivirkninger og meldeskjema
Artikkelen kan leses i sin helhet i Tidsskrift for den norske legeforening
Utredningen er utarbeidet på grunnlag av tilgjengelig litteratur og ressurser på publiseringstidspunktet. Innholdet i utredningen oppdateres ikke etter publisering. Helsepersonell er selv ansvarlig for bruk av utredningens innhold i rådgivning eller pasientbehandling.