Skip to content
RELIS Logo RELIS Logo
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
  • RELIS Midt-Norge
  • RELIS Nord-Norge
  • RELIS Sør-Øst
  • RELIS Vest

NB! Denne utredningen er mer enn 5 år gammel.

Kosttilskudd og leverpåvirkning

  • Publisert: 14.10.2014

I NRKs forbrukermagasin, Forbrukerinspektørene, 1. oktober bidro RELIS med informasjon om kosttilskuddet Chili Burn som er mistenkt årsak til alvorlig leverskade. Du kan se programmet her:

http://tv.nrk.no/serie/forbrukerinspektoerene/MDHP11004014/01-10-2014#t=13m25s

RELIS har tidligere informert om bivirkningsmeldinger som er mottatt på Chili Burn, se  her.

RELIS har i etterkant av TV-programmet fått spørsmål om det også er farlig å drikke vanlig grønn te, og vi ønsker å spesifisere at dette er trygt forutsatt moderat inntak (”alt med måte”). Risikoen for helseskader/bivirkninger oppstår når det lages ekstrakt av grønn te der innholdsstoffene oppkonsentreres. Ved inntak av kosttilskudd/naturmidler med oppkonsentrert ekstrakt av grønn te får man i seg mye større mengder av innholdsstoffene enn det man får ved å drikke vanlig grønn te. Dette prinsippet gjelder for øvrig også for flere andre urter, som kan være trygge å innta i de mengdene man får i seg gjennom normal kost, men som potensielt kan være skadelig når de inntas i oppkonsentrert form i kosttilskudd/naturmidler.

Skrevet av

Kirsten Myhr

Publisert i

Utredningen er utarbeidet på grunnlag av tilgjengelig litteratur og ressurser på publiseringstidspunktet. Innholdet i utredningen oppdateres ikke etter publisering. Helsepersonell er selv ansvarlig for bruk av utredningens innhold i rådgivning eller pasientbehandling.

  • 2014, Alternativ medisin, Artikler

Del denne artikkelen:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nyttige lenker

Meld mistenkte bivirkninger

Still spørsmål

Kurs & seminarer

KUPP

Tryggmammamedisin

Sidekart

  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest

Kontakt oss

Tekniske henvendelser sendes til:
IKT-skjema

Nyhetsbrev

Copyright © 2026 RELIS
FacebookTwitter
Page load link