Skip to content
RELIS Logo RELIS Logo
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest
  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
  • RELIS Midt-Norge
  • RELIS Nord-Norge
  • RELIS Sør-Øst
  • RELIS Vest

NB! Denne utredningen er mer enn 5 år gammel.

Bivirkninger hos barn og unge i 2013

  • Publisert: 23.06.2014
Du kan lese om bivirkninger hos barn og unge i Bivirkningsårsrapporten for 2013.

For aldersgruppen 0-19 år ble det mottatt 530 bivirkningsmeldinger i 2013. Av disse gjaldt 408 vaksinebivirkninger og de øvrige 122 var knyttet til andre legemidler og produkter. Dette er en nedgang i antall meldinger både for vaksiner og andre legemidler sammenlignet med de seneste årene.

Bivirkningsmeldinger kan bidra til økt kunnskap om bivirkninger som er ukjente eller der dokumentasjonen er ufullstendig. Blant meldingene av lite kjente bivirkninger gjaldt en melding et barn som utviklet akutt betennelse i lever og bukspyttkjertel få dager etter oppstart med erytromycin mot en halsinfeksjon. Et annet lite barn fikk nedsatt bevissthet i inntil et kvarter i forbindelse med en injeksjon av humant immunoglobulin. Ti rapporter gjaldt kjente og tidligere ukjente bivirkninger mistenkt forårsaket av ADHD-midler og inkluderte svingninger i blodsukker hos en diabetiker, allergiske reaksjoner og effekter på hjerte-kar.

Bivirkningsrapporteringen kan også bidra til økt kunnskap om fosterskadelige effekter av legemidler. Mistenkt påvirkning av foster er beskrevet i tre meldinger; to gjaldt antiepileptika og i én melding var et opioid mistenkt.

Vaksinebivirkninger omtales i eget avsnitt i årsrapporten og nyere norske tall viser laboratoriebekreftet narkolepsi hos 70 norske barn og ungdommer totalt etter vaksinasjon med Pandemrix.

Aktuelle lenker:

Meldeskjema for mistenkte bivirkninger

Bivirkningsårsrapport 2013 

Skrevet av

Bergman J

Publisert i

Utredningen er utarbeidet på grunnlag av tilgjengelig litteratur og ressurser på publiseringstidspunktet. Innholdet i utredningen oppdateres ikke etter publisering. Helsepersonell er selv ansvarlig for bruk av utredningens innhold i rådgivning eller pasientbehandling.

  • 2014, Artikler, Bivirkninger

Del denne artikkelen:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nyttige lenker

Meld mistenkte bivirkninger

Still spørsmål

Kurs & seminarer

KUPP

Tryggmammamedisin

Sidekart

  • Hjem
  • Bivirkninger
  • Om RELIS
    • Om RELIS
    • RELIS Midt-Norge
    • RELIS Nord-Norge
    • RELIS Sør-Øst
    • RELIS Vest

Kontakt oss

Tekniske henvendelser sendes til:
IKT-skjema

Nyhetsbrev

Copyright © 2026 RELIS
FacebookTwitter
Page load link